KONFERENCJA

W dniach 20-22 września 2019 r. odbyła się VI. Krajowa Konferencja Arachnologiczna. Organizatorami Konferencji było Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Prof. Andrzeja Myrchy (dr Janusz Kupryjanowicz – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego), Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku (dr Agata Kostro-Ambroziak) oraz Sekcja Arachnologicza Polskiego Towarzystwa Zoologów (dr Marzena Stańska). Plenarna część konferencji odbyła się w Instytucie Biologii UwB, natomiast dalsze obrady miały miejsce w Stacji Terenowej Instytutu Biologii w Gugnach. W konferencji wzięło udział ponad 40 osób z kilkunastu ośrodków akademickich i placówek badawczych oraz naukowcy z Rosji i Białorusi.

Tematyka Konferencji obejmowała zagadnienia z zakresu bioróżnorodności, taksonomii,fizjologii, ekologii i biologii rozwoju pajęczaków. Wygłoszono 22 referaty, w tym dwa popularnonaukowe (prof. Wanda Wesołowska, Uniwersytet Wrocławski i prof. Marcin Sielezniew, Uniwersytet w Białymstoku), adresowane do szerokiego grona młodzieży.

Przygotowano również dwa wystąpienia poświęcone czołowym postaciom polskiej arachnologii, profesorom seniorom – Pani Prof. Annie Ostrihanskiej – Kajak i Panu Prof. Andrzejowi Dziabaszewskiemu (dr Marzena Stańska, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, dr hab. Paweł Szymkowiak, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu).

Ustalono, że gospodarzem następnej konferencji będzie dr Konrad Wiśniewski z Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Organizatorzy i uczestnicy konferencji dziękują władzom Uniwersytetu w Białymstoku za pomoc, życzliwość i wsparcie finansowe oraz studentom UwB zaangażowanym w organizację Konferencji.

 

VI Krajowa Konferencja Arachnologiczna - Komunikat

Osoby zainteresowane VI Krajową Konferencją Arachnologiczną (Białystok - Gugny 20-22 września 2019) prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi RODO. Stosowne oświadczenia uczestnicy będą podpisywać po przybyciu na Konferencję.

 

OBOWIĄZEK INFORMACYJNY
1) Administratorem danych osobowych jest Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja
Myrchy, Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Ciołkowskiego 1J, 15-245 Białystok
2) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu organizacji i przeprowadzenia VI. Krajowej Konferencji
Arachnologicznej na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia
27 kwietnia 2016 r.
3) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania.
4) UC UwB chroni dane osobowe dostępnymi sobie środkami organizacyjnymi i technicznymi.
5) Osoby, których dotyczy sprawowana przez UC UwB ochrona danych osobowych, mają prawo dostępu,
zmiany, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i sprzeciwu wobec przetwarzania, przenoszenia i cofnięcia zgody
na przetwarzanie swoich danych osobowych.

6) Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do realizacji celu przetwarzania
7) Informacja dotycząca zasad ochrony Państwa danych osobowych dostępna jest pod adresem:
http://www.uwb.edu.pl/ochrona-danych-osobowych

VI Krajowa Konferencja Arachnologiczna

 

VI. Krajowa Konferencja Arachnologiczna

Białystok - Gugny 20-22 września 2019

 

Szanowni Państwo,

 

Uniwersytet w Białymstoku oraz Sekcja Arachnologiczna PTZool zapraszają na VI. Krajową Konferencję Arachnologiczną, która odbędzie się w dniach 20-22 września 2019 r. Pierwszy dzień Konferencji planowany jest w Instytucie Biologii UwB wraz ze zwiedzaniem Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Drugi i trzeci dzień Konferencji uczestnicy spędzą w Terenowej Stacji Naukowo-Dydaktycznej Instytutu Biologii UwB w Gugnach na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

 

Zgłoszenia (pobierz) w terminie do 15 lipca 2019 r. proszę kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Serdecznie zapraszam w imieniu Komitetu Organizacyjnego,

 

Janusz Kupryjanowicz

 

 


Dr Janusz Kupryjanowicz

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy

ul. Ciołkowskiego 1J (na Kampusie UwB)

15-245 Białystok

telefon: 85 745 73 22

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.centrum.uwb.edu.pl

 

Książka Pajęczy świat

W związku z licznymi pytaniami, informujemy, że książka "Pajęczy świat" jest dostępna w sprzedaży.


Chętnych prosimy o kontakt z autorem, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Mapa Bioróżnorodności

Zachęcamy - Włącz się w powstawanie bazy danych o rozmieszczeniu pająków.

 

Podczas konferencji arachnologicznej w Siedlcach mieliśmy okazję zapoznać się z projektem bazy pająków Polski. Jest on realizowany na stronie Mapa Bioróżnorodności:
(http://baza.biomap.pl/pl/taxon/order-araneae).
Baza w przejrzysty sposób umożliwia wprowadzanie i szukanie danych dotyczących rozmieszczenia poszczególnych gatunków, oraz co bardzo ważne daje odniesienie do innych źródeł - zdjęć, kolekcji czy publikacji.

W trakcie prac nad bazą wykonano digitalizację XXXIII tomu Katalogu Fauny Polski i powstała jego wersja cyfrowa, dostępna pod adresem http://araneae.ksib.pl/kfp.php. Strona zawiera wyłącznie dane z KFP i nie będzie aktualizowana, natomiast wszystkie informacje tam zawarte przeszły do bazy BioMap i będą podlegać korektom i uzupełnieniom.

Więcej informacji na ten temat w ogłoszeniu:

https://docs.google.com/document/d/1sbogV630zBi3cRniU4Fu34MbG60MOmXt-_R9acfYUX4/edit