Książka Pajęczy świat

W związku z licznymi pytaniami, informujemy, że książka "Pajęczy świat" jest dostępna w sprzedaży.


Chętnych prosimy o kontakt z autorem, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Mapa Bioróżnorodności

Zachęcamy - Włącz się w powstawanie bazy danych o rozmieszczeniu pająków.

 

Podczas konferencji arachnologicznej w Siedlcach mieliśmy okazję zapoznać się z projektem bazy pająków Polski. Jest on realizowany na stronie Mapa Bioróżnorodności:
(http://baza.biomap.pl/pl/taxon/order-araneae).
Baza w przejrzysty sposób umożliwia wprowadzanie i szukanie danych dotyczących rozmieszczenia poszczególnych gatunków, oraz co bardzo ważne daje odniesienie do innych źródeł - zdjęć, kolekcji czy publikacji.

W trakcie prac nad bazą wykonano digitalizację XXXIII tomu Katalogu Fauny Polski i powstała jego wersja cyfrowa, dostępna pod adresem http://araneae.ksib.pl/kfp.php. Strona zawiera wyłącznie dane z KFP i nie będzie aktualizowana, natomiast wszystkie informacje tam zawarte przeszły do bazy BioMap i będą podlegać korektom i uzupełnieniom.

Więcej informacji na ten temat w ogłoszeniu:

https://docs.google.com/document/d/1sbogV630zBi3cRniU4Fu34MbG60MOmXt-_R9acfYUX4/edit

 

V. Krajowa Konferencja Arachnologiczna

W dniach 14-15 września 2018 w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach odbyła się V. Krajowa Konferencja Arachnologiczna z udziałem ponad 40 osób z kilkunastu ośrodków akademickich i placówek badawczych oraz z instytucji administracji państwowej i różnych instytucji edukacyjnych. Głównym organizatorem była Sekcja Arachnologicza Polskiego Towarzystwa Zoologicznego oraz Fundacja Biodiversitatis.

Tematyka Konferencji obejmowała zagadnienia z zakresu ekologii, bioróżnorodności, taksonomii, fizjologii, anatomii, morfologii i ochrony gatunkowej. Wygłoszono 22 referaty, w tym 2 popularnonaukowe (prof. Maciej Bartos, Uniwersytet Łódzki i prof. Marek Żabka, UPH we Siedlcach), adresowane do szerokiego grona młodzieży szkolnej oraz 2 wykłady plenarne) molekularne na temat metod biologii molekularnej w taksonomii (prof. Mirosława Dabert, UAM w Poznaniu) i grzybom pasożytującym na pajęczakach (prof. Cezary Tkaczuk, UPH w Siedlcach).

Ważną częścią Konferencji były warsztaty arachnologiczne, zrealizowane w terenie i laboratorium, poprowadzone przez dr Marzenę Stańską (UPH w Siedlcach)  i dra Roberta Rozwałkę (Lublin), oraz wystawa pająków egzotycznych. Mamy nadzieję, że oba te wydarzenia powiększą grono pajęczych miłośników i entuzjastów.

Ustalono, że gospodarzem następnej konferencji będzie dr Janusz Kupryjanowicz (Uniwersytet w Białymstoku), a miejscem obrad - uniwersytecka Stacja Terenowa w Gugnach na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Organizatorzy i uczestnicy konferencji w Siedlcach dziękuję władzom Uczelni i Wydziału Przyrodniczego za pomoc, życzliwość i wsparcie finansowe.

 

Program VKKA

Program V Krajowej Konferencji Arachnologicznej 

V Konferencja Arachnologiczna

V. Krajowa Konferencja Arachnologiczna

Siedlce 14-15 września 2018

Szanowni Państwo,

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny, Sekcja Arachnologiczna PTZool i Fundacja "Biodiversitatis" zapraszają na V Krajową Konferencję Arachnologiczną, która odbędzie się w dniach 14-15 września w budynku Instytutu Biologii, Siedlce, ul Prusa 14.

 

Konferencja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Nie ma wpisowego a koszty uczestnictwa (zakwaterowanie, wyżywienie) uczestnicy opłacają na miejscu.

W programie część popularna  (piątek godz. 12-14) oraz naukowa, w której prezentowane będą wyniki oryginalnych badań.

Dla zainteresowanych (limit 20 osób) planujemy warsztaty arachnologiczne, zgłoszenia należy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Zakwaterowanie w domu studenta (koszt ok. 45 zł za dobę), zgłoszenia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dla chętnych  pokonferencyjna wycieczka przyrodnicza do Drohiczyna (niedziela 16 września).

 

Ważne:

1. Wypełnij formularz zgłoszeniowy i prześlij do 20 lipca na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2. Zgłoszenie na warsztaty: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

3. Abstrakt: 1 strona A4 (Times, 12 pkt., odstęp 1,5), do 15 sierpnia 2018 na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Pytania prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefon: 25 6431210

W imieniu organizatorów: prof. dr hab. Marek M. Żabka

Pobierz formularz zgłoszeniowy 

 VKonferencjaArachnologiczna