Arachnolodzy

Dominik Szymański


 

Kontakt:   


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

zwierzyniecwqe@gmail com

                                                              
                 

DominikSz 

 


 

Swoją przygodę z pająkami zacząłem od roku 2009 kiedy to nabyłem pierwsze ptaszniki (Theraphosidae) do hodowli. Z czasem w hodowli gościło także wiele egzotycznych Araneomorphae z rodzajów: Lycosa, Cupiennius, Nephila, Ctenus, Ancylometes, Deinopis, Eresus, Kukulcania, Hovops, Viridasius, Phoneutria (jeszcze przed wejściem w życie ustawy o zwierzętach niebezpiecznych), Latrodectus, Hyllus, Phidippus, itd. Wraz z braćmi prowadzę też fanpage ZwierzyniecWQE poświęcony naszej pasji i hodowli: https://www.facebook.com/zwierzyniecwqe

                Z czasem coraz większą uwagę zacząłem przykładać do krajowej arachnofauny i jestem adminem grupy na facebooku Araneae Polska (https://www.facebook.com/groups/722840924585263), na której staramy się odpowiadać na podstawowe pytania i pomagać w identyfikacji. Uczestniczę także w badaniach faunistycznych nad pająkami Centralnej Polski.

                Po wcześniejszych studiach na wydziale politechnicznym postanowiłem rozwinąć bardziej zainteresowania pająkami i na UAMie w Poznaniu, obroniłem pracę na temat ptaszników: „Rozwój i przeżywalność młodocianych osobników pająka Heterothele villosella (Mygalomorphae, Theraphosidae)w zmiennych warunkach pokarmowych” pod kierunkiem prof. Pawła Szymkowiaka.

Byłem także organizatorem wystaw pająków na:

- Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki na UAM Poznań w 2018 i 2019 r.

- Nocy Naukowców na UAM Poznań w 2018 i 2019 r.

- VIII edycji Nocy Biologów na UAM Poznań w 2019

- IX Wystawie Zwierząt Egzotycznych na VII Edycji Poznańskich Dni Zwierząt Egzotycznych

A także uczestnikiem konferencji arachnologicznych:

                - V Krajowej Konferencji Arachnologicznej w Siedlcach 2018 z tematem pracy: „Olbrzymy z infrarzędu Mygalomorphae- czyli jak rozpoznać ptasznika, poznać jego biologię, technikę hodowlaną i aspekty prawne”

                - VI Krajowej Konferencji Arachnologicznej w Białystoku 2019 z tematem pracy: ” „Rozwój i przeżywalność młodocianych osobników pająka Heterothele villosella (Mygalomorphae, Theraphosidae) w zmiennych warunkach pokarmowych”

                - VII Krajowej Konferencji Arachnologicznej w Słupsku 2021 z tematem pracy: „Badania faunistyczne nad pająkami Centralnej Polski”

Moje dotychczasowe badania:

https://www.researchgate.net/profile/Dominik-Szymanski